Zakładanie własnej strony internetowej

kursy tutoriale

Kategoria wpisu Kurs HTML, Testy i opinie Tagi: , , , , , , , on przez .


1 Gwizdka2 Gwizdki3 Gwizdki4 Gwizdki5 Gwizdki (Brak ocen)
Loading...

Jeżeli chcemy założyć własną stronę internetową nie musimy wcale udawać się do specjalisty. Każda osoba korzystająca z  internetu może bowiem sam utworzyć własną witrynę. Wystarczy jedynie trochę wolnego czasu i chęci do nauki.

Od czego zacząć

Na początku trzeba zdawać sobie sprawę, że tak jak Rzymu nie zbudowano w jeden dzień tak my od razu nie zbudujemy bardzo zaawansowanej strony. Do wszystkiego trzeba dochodzić małymi krokami.

Poniżej zamieściłam kilka rad oraz terminów, które pomogą wam chociaż od czego zacząć.

Wybór tematyki strony

Zanim przystąpimy do tworzenia własnej strony powiliśmy zastanowić się jaka to ma być strona. Jakie ma być jej przeznaczenie, tematyka.

Jeżeli ma być ona typowo zarobkowa powinna poświęcona być chwytliwej tematyce, jednocześnie takiej która nas samych będzie interesowała. W przeciwnym razie nieważne o czym ona by nie była po pewnym czasie ją porzucimy.

Być może dobrym pomysłem na stronę będzie np. prowadzenie bloga o tym jak się uczyło budować stronę. 🙂

Rodzaj strony

Kiedy wybierzemy już temat naszej strony przystępujemy do najtrudniejszej rzeczy jaką jest wybór metody jej tworzenia. Możemy użyć do tego narzędzi jakie otrzymaliśmy zakładając nasz hosting (np.jakiegoś CMS– dobrze opisanych należy WordPress) lub zrobić ją własnoręcznie (zaprogramować).

Dla osób, które nigdy nie robiły strony www mini CMS to idealne rozwiązanie zawiera on bowiem wiele przydatnych rozwiązań i opcji jak np. gotowe szablony stron.

Bardziej ambitni początkujący twórcy stron mogą próbować swoich sił np. w języku HTML, lub PHP. Na sam początek polecała bym jednak HTML gdyż jest on podstawą do wielu innych metod tworzenia stron.

Proste kursy HTML i nie tylko:

Kurs HTML + CSS dla początkujących

http://www.kurshtml.boo.pl/
http://pl.html.net/
http://algorytmy.pl/

Kurs WordPress

Wybór hostingu

Dobrze jest na sam początku pomyśleć o wyborze hostingu. Istnieją dwa rodzaje ogólnodostępnych  hostingów płatne i bezpłatne. Bezpłatne hostingi zazwyczaj mają niewielką powierzchnię dyskową (nie zawsze mogą na nich zmieścić się wszystkie nasze pliki). Nie posiadają one też odpowiednie oprogramowanie ( część strony może nie działać np. brakuje PHP). Dodatkowym problemem są reklamy, często firmy udostępniające ten typ hostingu emitując na nim sporą ich ilość. Może to być irytujące.

Płatne hostingi oferują nam znacznie więcej miejsca, są pozbawione reklam (chyba że sami je wstawimy np. z Google adsens) oraz mają dużo lepsze oprogramowanie. Sprawiają też zdecydowanie mniej problemów. W razie problemu możemy też zgłosić się do administratora serwera.

Dobór domeny

Następnie kiedy wybraliśmy już hosting potrzebujemy domenę. Możemy ją kupić lub np. w bezpłatnych hostingach otrzymać wraz z hostingiem (jeżeli nam nie odpowiada możemy wykupić inną i podpiąć pod starą).

Umieszczanie strony

Teraz przyszedł czas na to jak umieścić naszą stronę. Możemy to zrobić wgrywając przez jakiś program do FTP (np. Total Commander ma taką opcję) lub stworzyć dynamicznie za pomocą dostępnego na stronie naszego hostingodawcy (po zalogowaniu się na swojego użytkownika) CMS ‘a lub innych udostępnionych nam narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *