Jak sprawdzić używany przez nas adres IP – Mój adres IP

kursy tutoriale

Kategoria wpisu Bezpieczeństwo, Testy i opinie Tagi: , , , , on przez .


1 Gwizdka2 Gwizdki3 Gwizdki4 Gwizdki5 Gwizdki (Brak ocen)
Loading...

Reading Time: 1 minute

Adres IP ( z jęz. angielskiego Internet Protocol Address) jest unikalnym adresem nadawanym urządzeniom elektronicznym (np. komputerom, komórką) służący do rozpoznawania oraz komunikacji między sobą w sieci. Każde urządzenie uczestniczące w sieci np. komputer, drukarka sieciowa, router, internetowy fax mogą posiadać swój unikalny adres.

Adres IP zapisany jest w systemie dziesiętnym, składa się z 4 liczb od 0 do 255 np. Twój numer IP to: 85.221.163.51. Swoje IP sprawdzić można np na stronie: http://www.moje-ip.eu/

Adresy IP są zarządzane przez Internet Assigned Numbers Authority ( w skrócie IANA). IANA przydziela adresy do Regionalnych Rejestrów Internetowych, a oni następnie przydzielają je dla dostawców usług internetowych i firm.

Urządzenie sieciowe (podłączone do sieci) może uzyskać adres IP na dwa sposoby. Adres IP może zostać ustawiony przez użytkownika lub administratora  sieci (manualnie) lub nadany automatycznie przez DHCP. Większość użytkowników sieci ma przydzielone IP przez DHCP, dzieje się to bez naszej wiedzy dzięki ustawieniu urządzeń na automatyczne pobieranie adresu.

Obecnie w Internecie w dalszym ciągu używane są adresy IP protokołu w wersji czwartej, IPv4. Istnieje jednak coraz większe zapotrzebowanie na adresy IPv4 co powoduje, że pula nieprzydzielonych adresów zaczyna się kończyć, z tego powodu stworzono szustą wersja protokołu – IPv6. Wersja IPV5 powstała ale nie przyjęła się na na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *