kurs z WordPress dla początkujących

Instalacja nowego szablonu / motywu w WordPress

Wybór odpowiedniego motywu (szablonu) dla strony jest  bardzo ważny i wbrew pozorom nie taki w cale łatwy.
W zależności od tego na jaki szablon się zdecydujemy będzie on posiadał nie tylko inny wygląd, ale także strukturę i funkcje.

Od czego zacząć?

Na początek trzeba określić czego nam tak naprawdę potrzeba. W brew pozorom większość ludzi tak naprawdę tego nie wie.

Szablony (skórki) można mieć z różnych miejsc. Większość użytkowników korzysta z repozytorium WordPress’a. Jest to darmowa baza zawierająca nie tylko szablony, ale również mnóstwo wtyczek. Do repozytorium możemy wejść z pomocą panelu WordPress lub bezpośrednio na stronę. Motywy te w wersji dostępnej na stronie są darmowe.

Szablon można również zrobić samemu (jeśli ktoś potrafi) lub kupić gotowy motyw.  W internecie jest istnieje wiele stron oferujących płatne szablony – w większości z dodatkowymi wtyczkami. Dość spory wybór ciekawych szablonów znajdziecie np. na ThemeForest

Po zakupie szablonu dostajemy go najczęściej w formie archiwum – zawierającego wszystkie niezbędne pliki.

W podobnej formie możemy pobrać szablon ze strony WordPress.

Wgrywanie archiwum z nowym szablonem

Na początek musimy się zalogować do panelu administracyjnego. Następnie przejść do zakładki Wygląd -> Motywy. Znajdują się w niej już zainstalowane szablony. Teraz odnajdujemy przycisk Dodaj nowy powinien się znajdować obok nazwy zakładki.

Po kliknięciu w niego zostaniemy przeniesieni na stronę z proponowanymi motywami, które możemy zainstalować w naszym CMS. Nas one jednak nie interesują. Odnajdujemy tutaj przycisk Wyślij na serwer. Będzie się on mieścił w tym samym miejscu co poprzedni przycisk.

Po przyciśnięciu otworzy się opcja umożliwiająca wgranie nam archiwum do WordPress.
„Jeżeli posiadasz motyw w formacie .zip, możesz zainstalować go poprzez wysłanie go na serwer za pośrednictwem tej strony.”

instalacja motywu z archiwum
instalacja motywu z archiwum

Postępujemy teraz analogicznie jak przy dodawaniu załącznika do e-mail lub plików do biblioteki mediów.

Po wybraniu pliku Instalujemy go. Dzięki temu pojawi się w CMS nowy motyw, który będziemy mogli aktywować.

Ręczne dodawanie szablonu

Jeżeli nie chcemy wgrywać pobranego szablonu z pomocą panelu lub stworzyliśmy własny  możemy go samodzielnie umieścić na serwerze. W przypadku archiwum oczywiście trzeba je rozpakować.

Następnie za pomocą programu z obsługą FTP umieścić pliki na serwerze. Katalog z szablonem umieszczamy w lokalizacji wp-content/themes.

Teraz logujemy się do panelu administracyjnego WordPress-a i wchodzimy do zakładki wygląd mieszczącej się w lewym menu.

zainstalowane szablony w WordPress
zainstalowane szablony w WordPress

Odnajdujemy nowy szablon  i go uruchamiamy. Kolejnym krokiem jest konfiguracja – przebiega ona w różny sposób w zależności od wybranego szablonu. Warto wtedy sprawdzić czy np. nie ma jej opisu od autora.

aktywacja szablonu
aktywacja szablonu

Dodawanie szablonu z repozytorium

W drugim przypadku od razu musimy być zalogowani w panelu administracyjnym WordPress-a. Wchodzimy do zakładki wygląd, następnie wybieramy opcję „zainstaluj motywy„. Zostaniemy wtedy przeniesieni do wyszukiwarki motywów. Nie musimy zaznaczać żadnych (ale możemy by lepiej dobrać preferencje) opcji wystarczy wybrać przycisk „szukaj”. Następnie z pośród zaproponowanych odszukać nowy szablon spełniający nasze potrzeby.

dostępne opcje wyboru
dostępne opcje wyboru

Po nieprzyciśnięciu miniaturki pokaże się podgląd szablonu. Jeśli szablon nam się spodoba możemy go zainstalować za pomocą opcji instaluj lub jeśli nam się nie spodobał zamykamy podgląd i szukamy innego.

wybór szablonu
wybór szablonu

W procesie instalacji motyw zostanie pobrany na nasz serwer.  Na koniec aby skórka była aktywna trzeba ją włączyć.

Czy to już koniec?

Nie do końca teraz pora na skonfigurowanie naszego motywu. Czyli np.

Dodatkowe tagi:
jak spersonalizować szablon
instalacja szablonu, szaty graficznej, skórki
personalizacja szablonu