Jak rozpoznać font umieszczony na obrazku (zdjęciu jpg, bmp, gif, png itp.)

laptop blog

Kategoria wpisu Frontend, Grafika, Kursy Tagi: , , , , , , , , on przez .Reading Time: 3 minutes

Zapewne każdy choć raz oglądając grafiki na stronach internetowych zastanawiał się jakiego fontu (tzw. czcionki) na niej użyto. Czasem są to proste fonty i łatwo się domyśleć jaki to może być krój, ale przeważnie jest to dość kłopotliwe (np. w logach i logotypach). Co gorsza mnie samej zdarza się, że piszę coś na obrazku a potem nie pamiętam jakiego fonta użyłam.

font czy czionkaPrzeważnie kończyło to się przeglądaniem całej biblioteki fontów w wielu programach nazywanych czcionkami (np. w Gimp, OpenOffice) zapisanych na moim komputerze. Co jest bardzo czasochłonne.

Dlatego zaczęłam szukać sposobu, który ułatwił by mi pracę. Poniżej napiszę jak to zrobić:

Jak rozpoznać krój fontu w internecie

Otwieramy obrazek w programie do obrabiania grafiki np. Adobe Photoshop, Gimp, Paint.

Następnie wycinamy z obrazka fragment zawierający tekst. Robimy to w taki sposób by na wyciętym kawałku nie było innych zbędnych elementów.

Zapisujemy obrazek w formacie: jpg, bmp, gif, png

Teraz przechodzimy na jedną z stron internetowych:

Na stronie dostępne są dwie opcje.
Za pomocą pierwszej ładujemy obrazek z dysku naszego komputera.
Druga umożliwia wpisanie adresu URL pliku graficznego

Teraz wybieramy przycisk Continue i czekamy chwilę aż skrypt na stronie przeanalizuje font.

Warto też zwrócić uwagę na to czy tło ładowanego obrazka nie jest ciemniejsze od tekstu. W takim przypadku musimy zaznaczyć odpowiednią opcje.

W kolejnym etapie litery zaprezentowane przez aplikacje mogą być podzielone na rożne fragmenty w takim przypadku musimy je poprawnie złożyć. Wystarczy chwycić jeden element i dodać go do kolejnego.

http://www.myfonts.com/WhatTheFont

składanie fonta/czcionki elektronicznej http://www.myfonts.com/WhatTheFont

Czasami musimy też samodzielnie wprowadzić nazwy pojedynczych liter. Część stron tego typu nie posiada w swojej bazie fontów z polskimi znakami dlatego warto zamienić je na odpowiedniki bez znaków diakrytycznych typowych dla języka czyli ą na a, ę na e.

Na koniec otrzymamy nazwę interesującego nas kroju oraz listę fontów, które zdaniem skryptu są podobne do tej z obrazka.

propozycje fonta

propozycje fonta

Uwaga: jeśli obrazek jest mały a napis jest niewyraźny, zamazany algorytm programu może mieć problem z określeniem jaki to font. Mimo to zaproponuje nam najbardziej jego zdanie zbliżony krój.

W związku, że wpis dotyczy rozpoznawania fontu na ilustracjach i grafikach pominęłam w nim metody rozpoznawania fontu treści na stronach internetowych (np. z pomocą WhatFont, Fontface Ninja).

Jaki font (czcionka) został użyty na stronie?

Dodatkowe tagi:
jaka to czcionka
jak rozpoznać font
napis na obrazku
ilustracja z tekstem
wykrywacz czcionek elektronicznych
jakie to czcionki
zdjęciu jpg, bmp, gif, png itp.
font umieszczony na obrazku
czym jest napisany tekst na płótnie, rycinie

Przeczytaj również

Google fonts – fonty na twoją stronę interne... Jak pisałam we wcześniejszym artykule nie można umieszczać dowolnego fontu na stronie internetowej nie ryzykując, tego że u kogoś się źle wyświetli lu...
Zmiana wyglądu pierwszej litery Z pewnością ładnie jest rozpocząć tekst jak w starych księgach z wyróżnioną pierwszą literą. Z pozoru może się to wydawać trudne jednak w cale takie n...
Co to jest domena internetowa? Domena internetowa jest unikalnym (nie powtarzającym się w internecie) adresem pod którym znajdują się np. strony WWW, poczta e-mail, serwery plików (...
Statystyki odwiedzalności stron www getclicky.com Statystyki dla stron getclicky.com posiada bardzo zbliżone funkcje do Google Analytics. W odróżnieniu od konkurenta getclicky.com pokazuje statystyki ...