Efekt Parallax podczas przewijania strony [CSS]

tutoriale

Kategoria wpisu Frontend, Kurs CSS, Kursy, Tło Tagi: , , , , on przez .


1 Gwizdka2 Gwizdki3 Gwizdki4 Gwizdki5 Gwizdki (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Efekt parallax (paralaksa) polega na tym, że fragment lub fragmenty strony przesuwają się z inną szybkością niż pozostałe elementy dając wrażenie trójwymiarowości.

Efekt ten jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia na stronie i prawdę mówiąc częściowo już go omówiłam kiedy opisywałam sposoby ustawienia obrazka w tle. Dobrze by było gdyby osoby, które nie do końca ogarniają temat grafiki w tle strony zapoznały się z tym wpisem.

Przykład wykołysania tego kodu.

Prosta paralaksa z użyciem CSS

Zaczniemy od stworzenia przykładowej struktury HTML:

Jak widać powyżej mamy tu dwa rodzaje grup. 2 puste kontenery <DIV> jedynie z klasami oraz kontener z tekstem. W tej chwili gdybyśmy wyświetlili zawartość kontenerów wyświetlony został by tylko ten z tekstem. A nam chodzi o coś więcej.

Chcemy by w miejscu pustych div wyświetlały się obrazki. Dlatego z pomocą CSS wprowadzimy kilka zmian:

Ten skrypt wystarczy do stworzenia prostej parallaxy reszta właściwie zależy od tego co będziemy chcieli umieścić na stronie internetowej.

Tłumaczenie kodu

Istotnym elementem kodu jest:

Powoduje on, że obrazek staje się nieruchomym elementem (background-attachment: fixed;) w stosunku do innych elementów mieszczących się na stronie.

Kolejny fragment kodu wyśrodkowuje obrazek względem kontenera (background-position: center;). W zależności jaki chcemy uzyskać efekt lub jakie mamy zdjęcie możemy zmienić dowolnie pozycję obrazka.

Dzięki ustawieniu background-repeat: no-repeat; obrazek w tle nie będzie się powtarzał. Zostanie więc wyświetlony tylko raz. Bez kolejnej właściwości w tym konkretnym przypadku obrazek był by oblewany przez „białe tło”.

Problem z rozmiarem grafiki rozwiąże background-size: cover; rozciągnie on obiekt względem kontenera. Istotne jest, że go nie zniekształcamy i zachowując jego „naturalne proporcje”. Co nie znaczy, że jeśli użyjemy małej grafiki unikniemy „pixelozy”. Grafika się rozciągnie się tak by pasowała do kontenera.

Ostatnim elementem kodu, który pominęłam jest wysokość. Przy tym ustawieniu zależy ona od innych parametrów na stronie.

background-attachment: fixed a urządzenia mobilne

Z przykrością muszą was jednak poinformować, że background-attachment: fixed; nie jest obsługiwany przez większość przeglądarek na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że parallax w  CSS nie będzie na nich działać.

Przeglądarki będą zastępować background-attachment: fixed; inną opcją background-attachment: scroll;

 

Przykład wykołysania tego kodu.

Umieszczanie grafiki / obrazka w formie tła strony

Ciekawe efekty Parallax / Paralaksy na stronę internetową CSS, JavaScript

Nakładające się na siebie tła przy przewijaniu strony w CSS3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *