kurs z WordPress dla początkujących

Dodawanie znaku wodnego do zdjęć w WordPress wtyczka Easy Watermark

Jedną z popularniejszych metod zabezpieczania zdjęcia przed nie autoryzowanym użyciem (czyli bez zgody właściciela) jest nanoszenie na nie znalu wodnego.


Metoda ta jest bardzo popularna. Spotkać ją można chociaż by w portalach ze zdjęciami gdzie znak wodny często pokrywa znaczną część obrazka lub jest na nim wielokrotnie powielany. Nie jest to może jakaś 100% metoda zapobiegająca pobraniom, ale istotnie ograniczająca. Znaki wodne czasem traktowane są też jako informacje o tym, kto jest autorem danej grafiki lub z jakiej witryny zostały pobrane. Nie muszą być one wtedy takie wielkie.

Dodatkowo osoba, która zobaczy zdjęcie odczyta znak wodny może później odwiedzić stronę twórcy.

Jak umieścić znak wodny na obrazkach w CMS WordPress?

WordPress oferuje wiele różnorodnych wtyczek dodających znaki wodne na obrazkach. Jedną z nich jest właśnie Easy Watermark. Wtyczkę instaluje się jak każdą inną więc dodanie jej do serwisu nie powinno sprawić wielu problemów.

Po zainstalowaniu odnośniki do niej pojawią się 2 miejscach. Pierwszy w Mediach a drugi w Ustawieniach.
Zaczynając pracę z tą wtyczką warto najpierw udać się w to drugie miejsce:


Plugin posiada 2 zakładki: Ogólne, Obraz i Tekst


W pierwszej z nich ustawiamy podstawowe parametry. Takie jak Typ obrazu czy wybór rozmiaru, dla którego użyjemy znaku wodnego.

Mamy także możliwość wyboru czy chcemy odrazu przy wgraniu nanieść znak wodny.

Watermark

Jedną z opcji do wyboru jest także możliwość wyboru między znakiem wodnym w postaci obrazka lub tekstu. Dodatkowo można utworzyć kopię zapasową zdjęć – na wszelki wypadek.

Na koniec pracy wszystko zapisujemy.

W zakładce obraz mamy możliwość wgrania obrazu, który będzie naszym znakiem wodnym – jeżeli zdecydujemy się na tego typu znak.

Ostatnią zakładką jest tekst. Ustawiamy w niej „odpowiedni tekst” jeśli chcemy otrzymać tekstowy znak wodny.

W tym edytorze możemy zadecydować o jego lokalizacji, kolorze fonta, kroju czcionki.

Na koniec oczywiście zapisujemy.

Nanoszenie znaku wodnego na obrazek

Dopiero teraz możemy przystąpić do dodawania znaku wodnego.

Nanoszenie znaku wodnego jest bardzo proste. Wystarczy wybrać przycisk Start a następnie kontynuuj. Znak wodny zostanie naniesiony na wszystkie obrazki spełniające nasze wcześniejsze ustawienia.

Po odświeżeniu strony znak wodny powinien już być umieszczony na grafikach.

W przypadku problemów polecam przycisk Restore -> Przywróć.

Uwaga: Zdjęcia z efektem przezroczystości (np. bez tła) po użyciu wtyczki zaczynają wyglądać tragicznie. W moim przypadku zostało dodane czarne tło przez co obrazek z logiem WordPress wyglądał jak jedna wielka plama. Problem związany jest zapewne z kompresowaniem przez wtyczkę obrazków.