Czy blog może pomóc w nauce programowania?

Kategoria wpisu Blogowanie Tagi: , , on przez .


1 Gwizdka2 Gwizdki3 Gwizdki4 Gwizdki5 Gwizdki (Brak ocen)
Loading...

Powiem tak – blog może, ale nie musi pomóc w nauce programowania. W moim konkretnym przypadku pisanie bloga i nauka programowania średnio miały coś ze sobą wspólnego. Nawet jeśli z początku planowałam dzielić się swoją nowo nabytą wiedzą dość szybko odkryłam, że nie do końca jest to możliwe.

Nauka programowania

Dla wielu osób jak i dla mnie nauka programowania to długotrwały proces – polegający nie tylko na wykuciu na pamięć różnych komend. Czy poznaniu ich znaczenia – 🙁 . W programowaniu jest istotne zrozumienie jak one działają oraz jakie mają przeznaczenie. Zinterpretowanie tego na coś w rodzaju własnego języka.

Inną kwestią jest też ile z tego zapamiętamy. I w tym momencie może pojawić się miejsce na blog. Jeśli traktujemy go jako coś w rodzaju „pamiętnika”, „podsumowania postępów” możemy się na jego łamach podzielić zdobytą wcześniej wiedzą. Dla nas może to być podsumowanie, przypomnienie czegoś co wcześniej robiliśmy – dla kogoś innego pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności.

Największą przeszkodą dla początkującego programisty tak naprawdę jest brak umiejętności zadawania odpowiednich pytań. Co gorsza często nawet nie wiemy, że musimy je zadać. Podczas wielu lat 🙂 nauki bardzo często zdarzało się, że autorzy tutoriali i kursów traktowali pewne tematy jako naturalną „oczywistość” i nie widzieli sensu omawiać dany temat. Problem jednak w tym, że coś co dla nich jest tak oczywiste dla początkującej osoby takie być nie musi. Samodzielnie uczące się osoby często mają bardzo podstawowe braki i nawet nie zdają sobie często z tego sprawy.

W takiej sytuacji prowadzenie bloga, również może okazać się pomocne. W razie nie ścisłości lub innej „opinii” można liczyć na komentarz (lub nie zależy od czytających).

Podsumowanie

Prowadzenie bloga jako formy podsumowania może pomóc nam w nauce programowania jednak nie można tylko na tym skończyć. Bo jeśli chcemy na tym polu odnieść sukces to prowadzenie bloga to może być za mało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *