Z pewnością nieraz spotkałeś się już w życiu z określeniem algorytm. Czasami można nawet odnieść wrażenie, że słowo to jest nadużywane podobnie jak „projekt„. Szczególnie w Internecie gdzie od czasu do czasu słyszy się o jakiś zmianach lub aktualizacjach algorytmów.
Zatem czym jest ten algorytm i jaki on ma rzeczywisty wpływ na nas bądź np. nasze witryny internetowe.
Co znajdziesz w tym wpisie
Co to jest ten algorytm?
Algorytm to określona lista poleceń i kroków jakie muszą być wykonane w celu osiągnięcia konkretnego efektu. Najprościej porównać można go przepisu kulinarnego np. na ciasto. W przepisie tym znajduje się szereg poleceń i kroków, które musimy wykonać by powstało dobre ciasto. Czyli jakie produkty musimy użyć, kiedy to mamy zrobić i w jaki sposób.
Algorytm może mieć różne poziomy trudności w zależności od jego skomplikowania. Oznacza to, że mogą być algorytmy banalnie proste jak np. mycie rąk jak i bardzo skomplikowane takie jak np. w wyszukiwarkach internetowych.
Wykonawcą algorytmu może być człowiek lub np. urządzenie automatyczne takie jak komputer lub dokładniej napisana na niego specjalna aplikacja / program.
Co to jest algorytm Google?
Algorytm Google to chyba najczęściej omawiany w Internecie typ algorytmu. Nie jest on w 100% jawny. Jego autorzy dają nam jedynie wytyczne w kwestii tego jak on działa. Jest tak dlatego, by uzyskane wyniki wyszukiwania były jak najbardziej wartościowe.
Czyli żeby można było znaleźć to czego się szuka a nie zmanipulowane treści (z pomocą SEO i innych metod pozycjonowania). By utrzymać wysoką jakość wyników algorytm ten jest systematycznie aktualizowany. Wraz z wprowadzeniem zmiany w wynikach wyszukiwania pojawiają się niekiedy bardzo mocno lub prawie w ogóle nie widoczne rotacje stron.
Największe zamieszanie wywołały aktualizacje takie jak:
- Panda
- Pingwin (Penguin)
Wywołały one naprawdę spore zamieszanie, doprowadzając do zmiany pozycji w wynikach wyszukiwania wielu stron. W praktyce można powiedzieć, że wieczorem strona mogła być na pierwszej pozycji wyszukiwania. A następnego dnia w ogóle nie być w indeksie wyszukiwarki lub zajmować bardzo odległą pozycję.
Inne spotykane algorytmy
Algorytmy oczywiście nie są stosowane tylko przez Google, inne wyszukiwarki internetowe takie jak Bing, Yahoo!, Baidu również z nich korzystają. Algorytmy te będą się między sobą jednak różnić. W zależności od tego na czym bardziej zależy twórcom wyszukiwarki.
Poza Internetem algorytmy wykorzystywane są w życiu codziennym mniej lub bardziej świadomie jak i w nauce np. matematyce np. algorytm Euklidesa, algorytm Fermata.
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.