Co to jest turkusowe zarządzanie?
Ostatnimi czasy coraz częściej trafiam w Internecie na określenie Turkusowe zarządzanie. Prawdopodobnie i wam się ono obiło o uszy – aktualnie prawie wszystko jest turkusowe. W związku z tym postanowiłam ustalić co to tak właściwie jest Turkusowy marketing. I dlaczego tyle osób na jego temat dyskutuje w Internecie.
Zacznijmy od tego, że turkusowe zarządzanie stosowane jest w tzw. turkusowych organizacjach. Mamy więc na myśli praktycznie podejście do prowadzenia firmą. Jednak dlaczego nazywa się ono w ten turkusowe?
Co znajdziesz w tym wpisie
Kolory organizacji według Frederic Laloux
Nazwę turkusowy zaproponował Frederic Laloux w swojej książce:
Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości
Zaproponował on w niej podział przedsiębiorstw pod względem sposobu zarządzania. Ogólnie wyróżniamy kilka typów organizacji:
- czerwona
- bursztynowa
- pomarańczowa
- zielona
- turkusowa
Wszystkie te typy różnią się od siebie – podejściem do funkcjonowania firmy oraz pracownika. Pokrótce zasady działania przedstawia ilustracja:
Czerwona organizacja – wataha wilków
To tradycyjna forma prowadzenia firmy podporządkowana pod pracodawcę. Schemat jej działania przypomina funkcjonowanie plemienia, gangu lub stada wilków. Każdy ma więc określoną rolę i pozycję w zespole. A na czele stoi przywódca – dyktujący wszystkim co mają robić. Zadania raczej są krótkoterminowe.
Bursztynowa organizacja – Armia
Podobnie jak w wcześniejszym modelu struktura organizacji w dalszym ciągu opiera się na hierarchii. Wszystkie procesy we firmie kierowane są odgórnie. W tym modelu firmy kierują się surowymi zasadami, które pracownicy muszą przestrzegać. Schemat ten jest w miarę stabilny a występujące w nim procesy i zadania są powtarzalne.
Na tych zasadach działają organizacje takie jak:
- wojsko,
- policja,
- kościoły katolickie,
- tradycyjne szkolnictwo publiczne,
- większość rządowych organizacji.
Pomarańczowa organizacja – maszyna
W tym sposobie działania w dalszym ciągu zachowana jest hierarchia – jednak szef nie ma już władzy absolutnej. Znaczenie zaczynają mieć umiejętności/ kompetencje pracowników – mają oni tutaj większe pole manewru. Jeżeli zaproponowane przez nich rozwiązania zostaną uznane za najlepsze to zostają wdrożone. Przykłady:
- korporacje,
- banki inwestycyjne,
- publiczne uniwersytety.
Zielona organizacja – rodzina
Ten model organizacji z założenia przypomina piramidę – przy czym tutaj nawet osoba na najniższym szczeblu może mieć coś do powiedzenia . Model bazuje głównie na elemencie indywidualnym. Bierze się w nim pod uwagę wartościach i zainteresowania innych członków organizacji. Zadaniem szefa jest głównie wsparcie oraz motywacja podwładnych. Głównym celem jest uzyskanie zadowolenia klientów. Przykładami takich firm są: Zappos, czy Starbucks.

Turkusowa organizacja
Sama koncepcja tego typu działalności pojawiła się w połowie XX wieku. Jednak to Fredericowi Laloux zawdzięczamy jej rozpowszechnienie. Styl ten istotnie różni się od swoich poprzedników
„Nie dążymy do uznania, sukcesu, bogactwa i przynależności, by wieść dobre życie, dążymy do dobrze przeżywanego życia, a jego efektem może stać się uznanie, sukces, bogactwo i miłość.” (F. Laloux 2015, s. 60)
Turkusowe organizacje mają tzw. 3 kamienie milowe są to:
- Samozarządzanie – brak hierarchii i podziału na szefa oraz pracownika tutaj każdy pracownik zostaje własnym szefem. Tego typu podejście ma sprawić, że pracownik bierze pełną odpowiedzialność za swoją pracę.
- Pełnia – pracownicy mają dużą swobodę a indywidualizm jest mile widziany. Każda nowa osoba nowa osoba ma za zadanie wnieść coś do firmy i ie chodzi tu tylko o jej umiejętności, lecz również swoje cele, wartości oraz emocje. Pracownicy powinni czuć, zachowywać się jak wśród przyjaciół.
- Cel ewolucyjny – organizacje tego typu nie planują swojej przyszłości na statystyk a na bazie potrzeb ich pracowników i otoczenia.
Jest więc to zupełnie inne podejście do prowadzenia firmy. Osobiście najbardziej przypomina mi to pracę Freelancerów – współpracujących między sobą w celu osiągnięcia jakiegoś celu. Każdy z nich jest inny, posiada inne komplementacje. Żaden z nich praktycznie nie jest szefem a razem dążą do określonego celu.
Podsumowanie
W tej chwili jestem jeszcze przed lekturą książki, ale to jedynie kwestia czasu aż po nią sięgnę. Sama idea wydaje się dość ciekawa i jest próbom wprowadzenia zmian – chociaż przyznam, że wydaje się mało realna. Przynajmniej w grupie osób urodzonych przed 2000 rokiem. W końcu w takim systemie żyją i żyli nasi rodzice, krewni i znajomi – a tego co się wyniesie z domu trudno się pozbyć.
A jakie jest wasze zdanie! Czy firmy zarządzanie w kolorze turkusowym są realne w Polsce?
źródła:
https://brief.pl/turkusowe-zarzadzanie-dla-turkusowych-liderow/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turkusowe_zarz%C4%85dzanie
https://mfiles.pl/pl/index.php/Turkusowe_zarz%C4%85dzanie
https://jirasolutions.pl/kolory-w-organizacji/