Jak rozpoznać czcionkę, font umieszczony na obrazku (zdjęciu jpg, bmp, gif, png itp.)
Zapewne każdy choć raz oglądając grafiki na stronach internetowych zastanawiał się jakiego fontu (tzw. czcionki) na niej użyto.

Czasem użyte fonty są to popularne i łatwo się domyśleć jakiego użyto. Jednak w większości przypadków może to być dość kłopotliwe (np. w logo, na banerze). W końcu na rynku mamy ich naprawdę duży wybór.
Nie wiem jak wy, ale mnie nawet czasem np. samej zdarza się, że piszę coś na obrazku a potem nie pamiętam jakiego fonta użyłam.
Co znajdziesz w tym wpisie
Szukanie właściwego fonta
Przeważnie kończyło to się przeglądaniem całej biblioteki fontów jakie miałam zainstalowane na komputerze. Efekty często były mierne bo choć w „naturze nic nie ginie” to różnie bywa. I nie zawsze pamięta się o przeniesieniu frontów ze starego komputera na nowy.
Ręczne szukanie właściwego fonta jest więc bardzo czasochłonne i niekiedy wręcz nie możliwe do osiągnięcia. Dlatego zaczęłam szukać sposobu, który ułatwił by mi pracę. Jednak za nim do niego przejdziemy:
Font czy czcionka
W tym miejscu warto wspomnieć, że przez wiele lat stosowanym określeniem na fonty była „czcionka”. Czyli dosłowne tłumaczenie słowa „font” z języka Angielskiego. Określenie to nadal funkcjonuje w języku potocznym. W wielu starych lub bazujących na nie aktualnych tłumaczeniach programach również, można się z tym określeniem spotkać (są to np. w Gimp, OpenOffice).
Dla porządku więc w IT / Marketingu / Grafice / na stronach www:
- Font – to zestaw znaków pisarskich dla danego urządzenia lub programu. Czyli to co widzimy na stronie internetowej jest pisane fontem.
- Czcionka – to metalowy prostopadłościan używany w druku.
Jak rozpoznać krój pisma w Internecie?
Otwieramy obrazek w programie do obrabiania grafiki np. Adobe Photoshop, Gimp, Paint.
Następnie wycinamy z obrazka fragment zawierający tekst (tzw. próbkę). Robimy to w taki sposób by na wyciętym kawałku nie było innych zbędnych elementów. Wycinek ten następnie zapisujemy w formacie: jpg, bmp, gif, png
Teraz przechodzimy na jedną z stron internetowych. Strony te są wykrywaczami kroju fontu z dość bogatymi bazami:
- http://www.myfonts.com/WhatTheFont/
- http://www.whatfontis.com/
- https://www.fontsquirrel.com/matcherator
- https://www.fontspring.com/matcherator
Znasz jakieś inne ciekawe zostaw w komentarzu!
W jaki sposób skorzystać z aplikacji na stronie?
Na stronach tych dostępne są dwie opcje. Z pomocą pierwszej ładujemy obrazek bezpośrednio z dysku naszego komputera. Druga z kolei umożliwia wpisanie adresu URL pliku graficznego.
Teraz wybieramy przycisk Continue i czekamy chwilę aż skrypt na stronie przeanalizuje font.
Warto też zwrócić uwagę na to czy tło ładowanego obrazka nie jest ciemniejsze od tekstu. W takim przypadku musimy zaznaczyć odpowiednią opcje.
W kolejnym etapie litery zaprezentowane przez aplikacje mogą być podzielone na rożne fragmenty w takim przypadku musimy je poprawnie złożyć. Wystarczy chwycić jeden element i dodać go do kolejnego.

Czasami musimy też samodzielnie wprowadzić nazwy pojedynczych liter. Część stron tego typu nie posiada w swojej bazie fontów z polskimi znakami dlatego warto zamienić je na odpowiedniki bez znaków diakrytycznych typowych dla języka czyli ą na a, ę na e.
Na koniec otrzymamy nazwę interesującego nas kroju oraz listę fontów, które zdaniem skryptu są podobne do tej z obrazka.

Uwaga: jeśli obrazek jest mały a napis jest niewyraźny, zamazany algorytm programu może mieć problem z określeniem jaki to font. Mimo to zaproponuje nam najbardziej jego zdanie zbliżony krój.
W związku, że wpis dotyczy rozpoznawania fontu na ilustracjach i grafikach pominęłam w nim metody rozpoznawania fontu treści na stronach internetowych (np. z pomocą WhatFont, Fontface Ninja).
Warto przeczytać:
Jaki font został wykorzystany na stronie internetowej – czyli jak samodzielnie sprawdzić jaki, krój pisma został użyty na konkretnej witrynie.
Dodatkowe tagi:
- jaką czcionką został napisany napis na obrazku lub grafice
- rozpoznawanie czcionki z jpg
- w jaki sposób mogę samodzielnie rozpoznać font użyty w grafice, ilustracji
- jakie to czcionki na zdjęciu jpg, bmp, gif, png itp.
- rozpoznaj font umieszczony na obrazku
- czym jest napisany tekst na płótnie, rycinie