Jak wykryć toksyczne linki prowadzące do naszej strony
W celu uzyskania jak najlepszych wyników wyszukiwania wyszukiwarki co pewien czas aktualizują swój algorytm. W efekcie czego nie wszystkie stosowane kiedyś metody sprawdzają się i dzisiaj.
Jedną z takich zmian są miejsca, z których wykonujemy linkowanie uległo zmianie. Jeszcze kilka lat temu by witryna osiągnęła dobrą pozycję wystarczyło by była ona dodana do kilku / kilkunastu katalogów czy wspomniało się o niej na forum lub w komentarzu. Dziś nie jest to już takie proste, choć metody te są spotykane. Bardziej jednak jako dodatek niż faktyczne źródło większości linków (a przynajmniej takie powinny być). Jest tak dlatego, że np. spora część katalogów czy forów nie posiada odpowiedniej jakości. I od razu zaznaczę tutaj iż nie chodzi o ich wygląd! Tylko o to jaką mają wartość dla wyszukiwarek np. Google.
Co znajdziesz w tym wpisie
Jak Google może oceniać witryny?
Jak zapewne wiecie wyszukiwarki takie jak Google oceniają każdą odwiedzoną przez siebie witrynę i oceniają ją pod wieloma kryteriami. Takimi jak np.:
- jakość wykonania
- zawartość – treść, grafiki
- linki prowadzące / przychodzące do witryny (back linki) – ich ilość i jakość
- linkowanie wewnętrzne
- linki wychodzące – ilość, zagęszczenie ich w obrębie podstrony (dłuższe teksty są lepsze), rodzaj
- łatwość poruszania się w obrębie witryny (od pewnego czasu dość istotne)
- czy strona nie jest zainfekowana np. wirusem
- historyczna ocena domeny
To tylko wybrane czynniki – często jednak wiele osób nie zwraca na nie uwagi lub nie jest świadoma ich znaczenia. W efekcie wiele witryn dużo na tym traci. Co w przypadku jednak katalogów, blogów z różnymi artykułami czy np. for tematycznych spotkać na nich często można bardzo dużą ilość linków (prowadzących do różnych stron). W efekcie tego jeśli nie są one odpowiednio zrównoważone np.
- odpowiednią ilością tekstu, najlepiej w miarę unikalną (czyli np. nie skopiowaną z naszej witryny, nie powielającą się w innych katalogach)
mogą być wręcz toksyczne dla stron, których linki znajdują się na nich.
Czym są toksyczne linki?
Toksyczne witryny generujące toksyczne linki charakteryzują się najczęściej:
- Strony zbudowane tylko i wyłącznie w celu zbierania linków. Na takiej stronie często na każdej podstronie można spotkać wychodzące linki.
- Witryny, które posiadają filtr od Google.
- Identyczne strony – czyli istnieją inne witryny posiadające tą samą treść.
- Strony, blogi, katalogi lub fora widocznie zawierające SPAM.
- Witryny zawierające nielegalne, łamiące prawo treści.
- Strony zawierające treści dla dorosłych.
- Automatycznie generują linki do innych stron – czyli stosują nie lubiane przez Google SWL
- Zainfekowaniem przez różnego typu wirusy lub zahakowane.
Link może zostać uznany za toksyczny także w sytuacji kiedy umieszczony jest na stronie gdzie tematyka treści nie pokrywa się treścią strony linka np.:
- strona jest o wynajmie nieruchomości a link prowadzi do strony o cukiernictwie.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gdy link znajduje się w:
- komentarzu nie moderowanego bloga
- jako nie moderowany wpis na forum
Na stronie Google można też przeczytać:
Wszelkie linki służące do manipulowania rankingiem PageRank lub pozycją witryny w wynikach wyszukiwania Google mogą zostać uznane za część systemu wymiany linków i za naruszenie wskazówek Google dla webmasterów. Dotyczy to wszystkich działań polegających na manipulowaniu linkami prowadzącymi do Twojej witryny lub z niej wychodzącymi.
https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/link-schemes?visit_id=637662783985357604-2476172242&rd=1
Jak wykryć toksyczne linki
Na początek dobrze jest ustalić jakie konkretnie witryny posiadają linki prowadzące do naszej witryny, można to zrobić np. z pomocą Google Search Console. Jak to zrobić pisałam w innym wpisie na blogu więc was do niego odsyłam (link powyżej).
Kiedy już będziemy mieli taką listę możemy sprawdzić stronę na 2 sposoby:
- ręcznie, przeglądając każdą stronę i oceniając czy naszym zdaniem jest toksyczna. Metoda ta jest mało dokładna i czasochłonna
- z pomocą specjalnych aplikacji umieszczonych na stronach internetowych. Tak aplikacja wykona ocenę za nas.
Niestety usługi tego typu są w większości płatne i niekiedy całkiem sporo (jeśli zajmujemy się tylko 1 domeną). Witynami, które zweryfikują nasze strony są np. Semrush, Ahrefs.
Zrzekanie / rezygnacja się linków
Kiedy już będziemy wiedzieć, które strony mogą być dla naszych witryn toksyczne to możemy w GSC (Google Search Console) zrzec się linków. W tym celu trzeba przygotować odpowiedni plik w formacie .TXT
# w ten sposób zrzekamy się linków tylko na konkretnej podstronie http://spam.example.com/stuff/comments.html http://spam.example.com/stuff/paid-links.html # z pomocą tej komendy zrzekamy się linków z całej domeny domain:shadyseo.com
Następnie wgrywamy plik na stronie https://search.google.com/search-console/disavow-links. Musicie przy tym pamiętać by wybrać właściwą usługę – czyli to, której strony ma dotyczyć zrzeczenie. Po wykonaniu tej czynności Google nie bierze pod uwagę linków umieszczonych w przesłanym pliku. Dlatego należy to dobrze przemyśleć. W razie potrzeby plik można usunąć i wgrać ponownie po zmianach.
Pamiętaj by aktualizując listę usunąć stary – może być bowiem tylko jedna lista wgrana. Oczywiście jeśli pominiemy jego zawartość strony w nim zawarte zostaną odblokowane – dlatego najlepiej przed usunięciem warto się zapoznać z zawartością starego pliku.
Podsumowanie
Zawsze warto jest mieć kontrolę nad linkami nie ważne czy są to linki zewnętrzne czy wewnętrzne. Szczególnie, że na te pierwsze nie zawsze mamy duży wpływ – mogą być one bowiem tworzone bez naszej wiedzy. I choć czasem oznaczają, że nasza strona, sklep, czy blog mają swoich czytelników nie zawsze są w praktyce dla nas dobre (niestety dobre intencje nie zawsze popłacają). Dlatego warto czasem przejąć kontrolę nad źródłami linków.
źródła: