Prowadzenie strony internetowej, sklepu lub bloga nie należy do najłatwiejszych czynności. Bez różnicy gdzie go prowadzimy w social mediach, serwisie blogowym czy na naszym własnym serwerze. W każde to miejsce trzeba regularnie dostarczać nowe treści, tak by nasi klienci i czytelnicy nie czuli się zaniedbani.
W tym wpisie przedstawię wam kilka narzędzi, które nie tylko usprawnią pracę przy aktualizacji waszych stron i blogów (a nawet sklepów internetowych), ale także pozwolą lepiej je planować. Od razu zaznaczam też, że wpis ten ma charakter informacyjny. Czyli nie będzie bezpośrednio w sobie zawierał instrukcji obsługi, tutoriali i kursów.
Co znajdziesz w tym wpisie
- 1 Najczęstsze problemy podczas aktualizacji bloga / strony
- 2 Narzędzia i aplikacje ułatwiające prowadzenie strony, sklepu i bloga w Internecie!
- 2.1 Programy do obróbki graficznej
- 2.2 Programy do tworzenia infografik (ale nie tylko)
- 2.3 Bazy darmowych zdjęć stockowych
- 2.4 Miejsca (chmury) do przechowywania plików
- 2.5 Programy do kodowania (wprowadzania prostych zmian w kodzie)
- 2.6 Programy do ticketowania / przydzielania zadań:
- 2.7 Narzędzia wspomagające poszukiwania inspiracji na teksty
- 2.8 Programy do pisania tekstów
- 2.9 Programy do rozwoju i poprawy jakości treści
- 3 Podsumowanie
Najczęstsze problemy podczas aktualizacji bloga / strony
Bez względu na medium (np. blog / sklep na WordPress) z jakiego korzystamy do najchytrzejszych problemów jakie można napotkać należą:
- brak czasu
- ograniczony budżet
- brak odpowiednich narzędzi i materiałów do pracy
- źródeł informacji
Z problemami tego typu mierzy się na co dzień wielu twórców stron internetowych i blogerów. A co dopiero początkujący, którzy jeszcze do końca nie ogarnęli tematykę prowadzenia własnej strony lub bloga. Ja jednak w tym miejscu proponuję inne podejście do tematu. Czyli zastąpienie określenia problem słowem wyzwanie. Zamiana tych słów choć banalna ma duże znaczenie ze względów psychologicznych. Choć w obu przypadkach szukamy rozwiązania to ten pierwszy wyraz ma raczej negatywne przesłanie i od razu w ten sposób wpływa na nasze myślenie.
Narzędzia i aplikacje ułatwiające prowadzenie strony, sklepu i bloga w Internecie!
Dlatego też by ułatwić sobie to zadanie warto sięgnąć po różnego typu narzędzia. Z ich pomocą nie tylko oszczędzimy sobie nerwów, ale także sporo czasu.
Programy do obróbki graficznej
Najpopularniejszym programem do obróbki graficznej lub ogólnie prac graficznych jest Adobe Photoshop. Program ten jest jednak drogi i nie zawsze każdego na niego stać. Poza tym wielu osobom tak naprawdę nie jest on potrzebny. Spokojnie można go bowiem zastąpić darmowymi zamiennikami takimi jak:
- Photopea
– jest to praktycznie aplikacja dostępna po wejściu na stronę projektu (w Internecie). Tak więc nie musimy nic instalować. Z wyglądu bardzo przypomina Photoshop
https://www.photopea.com/ - Gimp
– jak zapewne wiecie Gimp nie jest aplikacją internetową, a darmowym programem. Zdecydowałam się go umieścić na tej liście ponieważ jest dość przydatny w drobnych, ale nie tylko pacach graficznych. Problematyczna może dla niektórych okazać się jego nauka.
https://www.gimp.org/
Programy do tworzenia infografik (ale nie tylko)
- Canva,
- Piktochart,
- Easily.
W ostatnich latach infografiki zyskały całkiem sporą popularność. Jednak dla wielu osób są w dalszym ciągu wyzwaniem. Bo w końcu jak w ogóle za nie się wziąć, nawet jeśli ma się pomysł. Z pomocą powyższych narzędzi połowę problemu będziecie mieli rozwiązane. Dostarczają one bowiem narzędzia przydatne podczas ich budowy oraz różne grafiki i ikony pomocne przy ich wykonaniu.
Osobiście korzystam z aplikacji internetowej Canva (z darmowego konta). I mogę was zapewnić, że kiedy odkryłam jak ono działa oraz jakie funkcje posiada (np. tworzenie banerów na media społecznościowe, Facebook, Instagram, prezentacji PDF i JPG) to prowadzenie bloga stało się trochę łatwiejsze.
Bazy darmowych zdjęć stockowych
- Pixabay,
- Freepic,
- Unsplash.
To oczywiście tylko przykłady stron, z których można pobierać darmowe zdjęcia również dla celów komercyjnych. Przypominam jednak, że zanim skorzystacie ze zdjęcia, warto sprawdzić zasady, na jakich zostało ono opublikowane.
Miejsca (chmury) do przechowywania plików
- Google Dysk,
- Dropbox.
- Microsoft OneDrive
- MediaFire
Nieważne czy prowadzimy bloga, czy stronę, sklep internetowy wcześniej czy później okazuje się, że niektóre nasze pliki chcielibyśmy gdzieś przechowywać i móc dzielić się czasem nimi z innymi. Powodów takiej sytuacji może być wiele. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że kiedy tworzę tutoriale (kursy) do niektórych z nich dodaję paczkę do pobrania z gotowym skryptem (np. w formacie ZIP).
Póki paczek tych jest nie za dużo, mogę je trzymać na moim serwerze. Jednak takie archiwa zajmują trochę miejsca i dodatkowo obciążają mój serwer. A kiedy umieszczę je na zewnętrznym serwerze – nie ma tego problemu. A w dalszym ciągu mogę je dodawać. Jeśli chodzi o haczyk – to usługi te mają ograniczoną przestrzeń dyskową. Więc jeśli będziecie dodawać kopie bezpieczeństwa waszych stron, przestrzeń ta szybko się skończy.
Programy do kodowania (wprowadzania prostych zmian w kodzie)
- Notepad++
- Bluefish (dla Linux i MacOS )
Dziś zaproponuje wam tylko te programy. Jest tak dlatego, że te programy wydają mi się w miarę uniwersalne. Czyli przydatne większej grupie osób, łatwe w instalacji i obsłudze. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane programy to mam w planach wpis o edytory dla programistów i twórców stron internetowych. Kiedy artykuł powstanie jeszcze sama nie wiem.
Programy do ticketowania / przydzielania zadań:
- Asana,
- Trello,
- ClickUp.
Jestem świadoma tego, że nie zawsze prowadzimy witrynę internetową z pomocą zespołu. Właściwie to sporo osób robi to samodzielnie, lub chciałaby to w ten sposób robić. Co tak do końca nie jest właściwe (własnych błędów często się nie widzi, a i co 2 głowy to nie jedna).
Nie zmienia to jednak faktu, że powyższe narzędzia przydają się nie tylko dla zespołów. Czasami a właściwie w większości przypadków nasze działania należy planować. Nie od dziś też wiadomo, że słowo pisane (nawet na komputerze) ma większą moc niż myśli. Poza tym łatwiej jest w taki sposób cokolwiek zaplanować. A tym samym uporać się z chaosem, jaki często mamy w głowach.
Narzędzia wspomagające poszukiwania inspiracji na teksty
- Google Trends,
- Awwwards
- AnswerThePublic,
- Buzzsumo,
- Quora.
Do tematu tych narzędzi wrócę za jakiś czas. Aktualnie bowiem pracuje nad wpisem, gdzie nieco dokładniej będę się im przyglądała.
Programy do pisania tekstów
- najpopularniejsze edytory tekstowe:
- Microsoft Word,
- Open Office,
- LibreOffice
- edytory tekstowe dostępne na wirtualnym dysku w formie online np.
- Dokumenty Google, dostępne na Dysku Google
- Word na Dropboxie,
- edytory tekstowe online:
- edtr.pl,
- calmlywriter.com.
Jak widać edytory treści powyżej zostały podzielone na 3 typy. Związane to jest ze sposobem dostępu do nich. O darmowych edytorach pisałam już na blogu, dlatego odsyłam was do tego wpisu.
Niemniej jednak edytory typu online doskonale się sprawdzają w sytuacjach, kiedy współpracujemy zdalnie z innymi osobami. Możemy w nich bowiem często bardzo łatwo dzielić się plikami z innymi członkami zespołu. Poza tym pliki takie może edytować kilka osób naraz. To duży plus, a jednocześnie wada.
Programy do rozwoju i poprawy jakości treści
- Wyszukiwarka synonimów wyrazów – https://www.synonimy.pl/
- Language Tool, https://languagetool.org/pl/
- Korektor Tekstu (korektortekstu.pl),
- ortograf.pl.
Przechodzimy teraz do narzędzi, sprawdzających poprawność tego, co napisaliśmy. Przy czym nie chodzi tu tylko o korektę błędów ortograficznych (edytory tekstu niestety nie zawsze widzą wszystkie nasze błędy). Jednak również o umieszczanie, chociaż by przecinków w odpowiednich miejscach.
Na mojej liście zamieściłam też wyszukiwarkę synonimów, czyli wyrazów pokrewnych, o zbliżonym bądź identycznym znaczeniu. Dzięki niej można w łatwy sposób rozbudować treść o inne słowa, zamiast na okrągło powtarzać np. jedno i to samo wyrażenie w contencie.
Podsumowanie
Jak widać obecnie tak naprawdę mamy całkiem spory wachlarz możliwości, programów wspomagających naszą pracę jest całkiem sporo. To już nie te czasy, kiedy wszystko było dostępne tylko po angielsku, rynek się zmienia dlatego warto mieć otwarte oczy.
A wy znacie jakieś ciekawe aplikacje, programy warte polecenia. Podzielcie się tym z innymi w komentarzu!
źródła:
- https://www.artefakt.pl/blog/seo/narzedzia-do-prowadzenia-bloga-firmowego
- https://alicjamakota.pl/narzedzia-ktore-ulatwia-prowadzenie-bloga/
- https://www.proformat.pl/blog/narzedzia-dla-webmasterow-przydatne-przy-tworzeniu-stron-www/
- https://www.rekinysukcesu.pl/blog/internet/14-narzedzi-pracy-zdalnej-nie-tylko-na-czasy-zarazy
- https://www.fotomaniak.pl/138960/najlepsze-darmowe-chmury-fotograf/
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.