Obecnie w Internecie można znaleźć wiele zróżnicowanych blogów – poruszających różną tematykę.
Znaleźć wśród nich można blogi poświęcone tematyce mody, turystyczne, lifestyle’owe, dla rodziców (szczególni dla mam), techniczne – oraz wiele innych będących np. połączeniem różnych tematów jak „Pracująca mama”. W efekcie na blogach można przeczytać prawie o wszystkim.
Co znajdziesz w tym wpisie
Brak natchnienia? Skąd czerpać inspirację na nowy temat?!
Czasem jednak nawet najbardziej twórczym autorom zdarza się nie mieć weny twórczej a na natchnienie nie zawsze chce się / można czekać. Mnie osobiście zdarza się to dosyć często – choć zapewne czytelnicy jednego z moich blogów się z tym twierdzeniem nie zgodzą. Zarzucą za to mi skakanie po tematach. To był też jeden z powodów dlaczego podzieliłam mój blog na 3 części (już na dwie).
Tak więc szukanie tematu na kolejny wpis może być bardzo trudne i czasochłonne. Dlatego też postanowiłam przygotować ten wpis. To w sumie nie jest jakiś bardzo ambitny materiał nie mniej jednak może być użyteczny. A więc skąd czerpać pomysły na nowe wpisy:

Własna wiedza, to co wynieśliśmy z pracy, szkoły / uczelni
Jednym z źródeł inspiracji na bloga może być to
- czym się aktualnie zajmujemy (np. można pisać o tym co robimy w pracy, o tym czego nauczyliśmy się w szkole lub na studiach)
- lub to czym chcieli byśmy się zajmować w przyszłości (np. o nauce programowania, gotowania).
Spokojnie można też się dzielić swoją wiedzą zdobytą w procesie edukacji np. na studiach, kursie, przeczytaną na innych stronach internetowych. Wiesz jak dobrać krój sukienki do figury, umiesz napisać zapytanie do bazy SQL możesz się tę wiedzę zaprezentować swoim potencjalnym czytelnikom.
Nie masz jakieś specjalnej wiedzy, to nie problem możesz pisać o tym czego aktualnie się uczysz lub na temat, który z jakiegoś powodu cię zainteresował. W ten sposób blog może służyć nie tylko innym, ale także i tobie. Bo przecież w razie potrzeby będziesz mógł do niego zawsze wrócić.
Blogi i strony innych osób, firm
Kolejnym świetnym, źródłem są blogi i strony innych osób. Każdy szanujący się bloger czyta cudze teksty – gorzej z przyznawaniem się do tego. W końcu z pewnością kojarzysz sytuacje kiedy na jeden temat nagle pojawia się wysyp artykułów. Takie sytuacje nigdy do końca nie są przypadkowe – i przeważnie są wynikiem tego, że ktoś napisze ciekawy (intrygujący) artykuł na blogu, w gazecie lub w social mediach.

Wszystko bowiem w większości przypadków zaczyna się od tego że ktoś najpierw gdzieś coś przeczytał (usłyszał) a dopiero potem napisał artykuł na ten temat. Nawet twoja aktualna wiedza choć by była oparta o lata doświadczeń została skądś zaczerpnięta np.
- umiejętność zlokalizowania Australii z podręcznika lub lekcji geografii.
Ciekawe wydarzania – news
Warto zwrócić uwagę na to co się dzieje do koła. Być może jest jakiś ciekawy:
- wykład stacjonarnie lub online,
- wystawa
- wydarzenie na które warto pójść.
Czasami wystarczy przez chwilę zrobić coś innego i głowa potrafi na nowo napełnić się pomysłami.
Warto również śledzić zagraniczne portale i gazety.
Aktualizacja starych wpisów, recykling treści
Co jakiś czas warto jest wrócić do wpisów, które pisało się kiedyś (ja mam nawet wpisy z 2010 roku na blogu). Czasami pod ich wpływem można wpaść również na inny ciekawy temat – w pewnym sensie mogą one zainspirować. W moim jednak przypadku częściej okazywało się, że trzeba je aktualizować i redagować na nowo. Co często nie okazywało się złe i przyciągało nowych czytelników.
W brązach takich jak IT zmiany potrafią następować tak szybko, że stare wpisy mogą się robić całkowicie nieaktualne.

Nasze własne otoczenie
Nie masz pomysłu na wpis, zawsze możesz o tym z kimś porozmawiać. Inni ludzie potrafią być doskonałym, źródłem inspiracji. Przy czym nie koniecznie sami dla siebie. Czasem warto więc wyjść z przypisanej ci formy i zrobić coś inaczej.
A co ciebie inspiruje! Zostaw swój pomysł lub opinię w komentarzu. Być może i ty kogoś zainspirujesz!
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.