Frameworki CSS – Bootstrap
Na chwilę obecną Twitter Bootstrap jest jednym z popularniejszych frameworków CSS. Nie tylko w naszym kraju, ale także poza nim.
Co znajdziesz w tym wpisie
Dlaczego ludzie wybierają Bootstrap?
Swój sukces Bootstrap w dużej mierze zawdzięcza prostocie użytkowania. Posiada też wiele gotowych już rozwiązań, modułów dzięki którym można przyspieszyć pracę nad budową nowej strony internetowej.
W wielu przypadkach przyspiesza stworzenie strony nawet o kilka dni, ale co najważniejsze korzystanie z gotowej biblioteki standaryzuje nasze strony wszystko ma więc swoje miejsce. W efekcie kod jest nie tylko bardziej przejrzysty jest też łatwiejszy w późniejszej modyfikacji i rozbudowie.
Co posiada framework Bootstrap?
W skład frameworka Bootstrap wchodzi wiele elementów oczywiście główną jej część stanowią pliki CSS poza nimi dostępne są również skrypty JS (JavaScript – oparte o jquery) oraz zbiór fontów. Pliki CSS dostępne są w kilku różnych formatach poza standardową wersją np. jako less lub sass. Na dzień dzisiejszy na stronie projektu http://getbootstrap.com/ dostępna jest wersja 3.3.6 jednak już wkrótce oficjalną wersją będzie Bootstrap 4.
Podobnie jak w przypadku innych frameworków nie należy modyfikować jego elementów bibliotek, czy modułów. W praktyce oznacz to, że niewolo nam edytować plików, które wchodzą w jego skład. Wszystkie zmiany wprowadzamy w osobnym pliku, dodając do niego nowe nie istniejące wcześniej klasy lub id nadpisując ustawienia Bootstrap np. w style.css.
Brak zmian w plikach podstawowych w późniejszym czacie zaswędzi nam dużo nerwów i czasu.
Do czego nam Bootastrap?
- Zawiera gotowe rozwiązanie RWD (responsive design)
- Nie trzeba samodzielnie ustawiać wszystkich pól, elementów na stronie (np. formularzy, przycisków)
- Posiada już wbudowane funkcje takie jak: taby, karuzela (slider)
- jednym słowem ułatwia pracę nad stroną
Instalacja (dodanie do strony) Bootstrapa
Instalacja dodanie do strony Bootstrapa jest bardzo proste. Poniżej zamieściłam prosty kod strony pozbawiony większości elementów jednak rozszerzony o bibliotekę Bootstrap.
<!DOCTYPE html> <html lang="pl"> <head> <meta charset="utf-8"> <title>Tytuł strony z Twitter Bootstrap</title> <link href="bootstrap/css/bootstrap.css" rel="stylesheet" /> </head> <body> <!-- Zawartość strony --> <script type="text/javascript" src="https://code.jquery.com/jquery-1.7.1.min.js"></script> <script src="bootstrap/js/bootstrap.js"></script> </body> </html>
W najbliższych wpisach postaram się przybliżyć tematykę tej biblioteki.
Przygotowane lekcje:
- bootstrap grid system
- tabele w bootstrap – jak je tworzyć
- etykiety badges i labels
- zakladki nav tabs pills – czyli budujemy menu w Bootstrap
- tworzenie tooltips wykorzystaniem-css3
- pasek postępu w bootstrap (progress bars)
- bootstrap glyphicons – poznaj dostępne w bibliotece ikony
- przyciski buttons – dostępne w Bootstrap, gotowe rozwiązania
- grupy przycisków
dodatkowe tagi:
- bootstrap instalacja
- bootstrap pl