jaki hosting wybrać dla strony

Jak wybrać dobry hosting dla strony, sklepu lub bloga?

Czas czytania: 5 minut

W momencie, którym decydujesz się założyć swoją własną stronę internetową lub bloga jedną z decyzji jakie musisz podjąć jest zakup hostingu (serwera) i domeny.

W obu przypadkach decyzja ta nie jest z pewnością łatwa. W końcu od tego wyboru będzie zależało późniejsze funkcjonowanie twojej witryny. Dlatego warto dobrze tą decyzję kilkakrotnie przemyśleć jak i omówić z innymi. Czasami bowiem mogą oni nam podsunąć wiele ciekawych rozwiązań.

Co to jest hosting internetowy?

Najprościej rzecz ujmując hosting jest miejscem gdzie umieszcza się pliki witryny. Jak z pewnością zdajesz sobie sprawę strona internetowa powinna być dostępna 24h na dobę tak by każdy miał do niej nieograniczony dostęp. Dlatego potrzebne jest miejsce w którym można umieścić witrynę internetową aby taki dostęp dać innym. Twój domowy komputer mógłby takiemu działaniu nie podołać. I tym właśnie jest hosting miejscem udostępnianym przez zewnętrzną firmę gdzie można umieścić stronę i jej zawartość.

Na hostingu również możesz założyć skrzynki e-mail w swojej własnej domenie. Taki adres e-mail nie tylko często praktycznie w ogóle (przynajmniej na początku) nie ma spamu, ale także zdecydowanie lepiej się prezentuje. Ze skrzynki tego typu można normalnie korzystać w programie pocztowym lub na podstronie hostingu.

Jak wybrać dobry hosting dla strony, sklepu lub bloga?

Na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu?

Decydując się na wybór hostingu warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Głównie chodzi o czynniki techniczne, ale nie tylko – opinie innych użytkowników są również dość istotne. Na pewno za tem trzeba zwrócić uwagę na:

Stabilność

Serwer na który się zdecydujesz powinien być dostępny 24h i 7 dni w tygodniu. Tak by każdy, kto na niego wszedł widział twoją stronę, blog czy sklep. Jeżeli serwer nie będzie spełniał tych warunków lub przestawał działać co pewien czas może tylko ci narobić problemów. I nie chodzi tylko o to, że czytelnicy lub klienci zaczną go omijać, ale także o jego pozycję w wynikach wyszukiwania. Strona, która ma problemy ze stabilnością serwera będzie mieć zawsze niższe pozycje niż ta co takiego problemu nie ma.

Pojemność

Czyli ilość danych, jakie można zamieścić na serwerze. Z pozoru może wydawać się mało istotne, jednak od tego czynnika zależy np. to ile zdjęć lub innych serwisów możesz postawić na tym hostingu. Przy małej pojemności dość szybko może się okazać, że tego miejsca po prostu brakuje.

Wersja PHP na serwerze

Wybierając serwer upewnij się, że ma on aktualną wersje PHP. A przynajmniej tą, która jest wymagana dla obsługi twojej strony internetowej. Bez PHP możesz bowiem zapomnieć o systemach CMS.

Bazy danych

Obecnie nie do pomyślenia jest by nie było możliwość stworzenia i zarządzania bazami danych. To właśnie dzięki nim możesz na serwerze instalować strony oparte o CMS oraz sklepy internetowe.

Kopie bezpieczeństwa / Backup

Kolejną istotną cechą na na jaką koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest to czy serwer robi kopie bezpieczeństwa zamieszczonych na num stron internetowych oraz baz danych. Taka kopia jest bardzo potrzebna w szczególności gdy np. zostaniemy zaatakowani przez hakera lub strona zostanie zainfekowana wirusem. Takie sytuacje niestety mają miejsce.

W takiej sytuacji dzięki takiej kopi możemy odzyskać stronę internetową. Co to jakości i sposobu przywracania strony z pewnością można również podyskutować.

Skrzynki pocztowe

skrzynki e-mail

Tak jak już wspomniałam konieczna jest możliwość zakładania własnych skrzynek e-mail. Adres taki jest w takiej sytuacji w naszej domenie dzięki czemu wygląda bardziej profesjonalnie oraz powinno być zdecydowanie mniej spamu. Myślę, że oba czynniki są istotne szczególnie jeśli prowadzimy firmę / działalność gospodarczą.

Pocztę później możemy odbierać logując się do poczty na odpowiedniej podstronie lub z pomocą programu pocztowego np. Outlook.

Obsługa techniczna

Choć różnie z nią bywa często się przydaje. Szczególnie jeśli coś się dzieje z serwerem lub strona przestała nagle działać.

Trzeba tylko pamiętać, że jeśli pisze się do nich trzeba kopiować treść otrzymywanych wiadomości jak i czasem przyklejać to co wysłaliśmy wcześniej. W przeciwnym wypadku możemy nigdy nie otrzymać odpowiedzi na nasze pytanie. Jest tak dla tego, że naszą wiadomość może za każdym razem otrzymać inny pracownik. W efekcie bez „kopi wcześniejszych wiadomości” uzna on że jest to nowe zapytanie. A jego odpowiedz może być nie tyle dziwna, ile czasami naszym własnym zapytaniem. Wiem z własnego doświadczenia.

Dlatego dzwonienie czasami jest lepszą opcją. O ile akurat będzie wolny konsultant.

Transfer danych

Kolejnym ważnym parametrem jest transfer. To od tego czynnika zależy dostępność twojego serwisu. Transfer wraz z ruchem na twojej stronie będzie się zużywał. A tym samym im popularność strony większa tym potrzeba go więcej. Dlatego warto zadbać o to by za szybko się nie skończył.

Opinie na forach i grupach

Zanim zdecydujesz się na konkretny hosting / serwer warto też zapoznać się z opiniami innych ludzi na forach tematycznych lub w grupach na Facebooku. To co można na nich przeczytać niekiedy może nas naprawdę zdziwić. Bardzo często bowiem cena nie jest adekwatna do jakości. Oznacza to, że serwer wcale nie musi być drogi aby był dobry.

Jak wybrać dobry hosting dla strony, sklepu lub bloga?

Hosting płatny czy darmowy?

Po wielu przejściach z darmowymi hostingami powiem, że lepszy płatny. Jest tak dlatego, że np.:

  • nie ma my przymusowych reklam na stronie
  • w razie problemów możemy kontaktować się z Helpdesk
  • darmowe serwery nie mają wszystkich opcji potrzebnych do prowadzenia strony (płatne czasem też, ale rzadziej)
  • nasza strona od tak nie zniknie w ciągu nocy, co zdarza się na darmowych serwerach
  • strona na płatnym serwerze może na nas zarabiać (np. będąc sklepem online lub posiadając płatne reklamy)
  • płatne serwery często dbają o to by ich oprogramowanie było aktualne i dostosowane do potrzeb różnych aplikacji takich jak CMS (Content Management System), skrypty forum czy katalogów

Jeżeli jednak nie masz funduszy na płatny hosting rozważyła bym np. skorzystanie z oferty WordPress.com . Nie będziesz miał tam dużo opcji, ale oferta jest dobra na start. A i nie przejmuj się tym, że większość stron wygląda jak blog – to tylko jedna z opcji jaką oferuje ta platforma.

Jaka jest cena Hostingu?

Ceny hostingu są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Cena uzależniona jest od opcji jakie ma hosting, ich wartości oraz jego lokalizacji. W tym miejscu warto wspomnieć, że hostingi zagraniczne często są w podobnych cenach od tych Polskich a bywają lepiej zarządzane.

Logicznie do sprawy podchodząc im większa cena hostingu tym lepsze parametry. Nie jest to jednak do końca prawda. Na Polskim rynku jest całkiem sporo przereklamowanych hostingów, które ludzie uważają za dobre bo nie mają dostatecznej wiedzy na temat tego jak powinien hosting działać.

Porównując ceny hostingów warto zwrócić uwagę to czy cena jest podana w Netto czy Brutto.

Na jak długo kupuje się hosting?

Standardowo hosting podobnie jak domenę kupuje się na 1 rok kalendarzowy. Trafiłam kiedyś na możliwość kupna na krótszy okres, jednak w praktyce było to nie opłacalne i kłopotliwe.

Jaki hosting jest najlepszy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dużo bowiem zależy od tego co chcemy na nim umieścić. W końcu zwykła strona internetowa ma zupełnie inne wymagania niż system CMS. Jednak i tu CMS’y są sobie nie równe. Dlatego warto przemyśleć do czego potrzebujemy hosting i wybrać taki, który spełnia twoje potrzeby.

Czasem może się okazać, że twoje potrzeby będą niestandardowe (bo np. korzystasz z oprogramowania stworzonego dla ciebie). W tedy warto zastanowić się nad dyskiem dopasowanym indywidualnie do twoich potrzeb czyli VPS (Virtual Private Server). Masz wtedy udostępniony dostęp do części dysku serwera z indywidualnie ustawionymi parametrami.


Jeśli chodzi o mnie – to aktualnie korzystam z hostingu firmy cyber_Folks. Obecnie jest to popularna marka. Ofertę też mają całkiem rozbudowaną dzięki czemu można znaleźć coś dla siebie przy stosunkowo dobrych cenach. Sama marka jest stosunkowo nowa jednak powstała ona w wyniku połączenia kilku innych marek oferujących sprzedaż hostingów (np. Linuxpl i Hekko) . Osoby, które korzystały ze starych marek automatycznie przeszły do cyber_folks.

źródła: